Wydarzenia

Strona główna /  Wydarzenia

FRIDA KAHLO / OBECNOŚCI
15 października 2021 - 16 października 2021

Podczas prezentacji spektaklu FRIDA. Życie Sztuka Rewolucja w Teatrze IMKA w Warszawie odbędzie się wystawa pod Honorowym Patronatem Ambasady Meksyku w Polsce zatytułowana FRIDA KAHLO / OBECNOŚCI. Tematem ekspozycji, przygotowanej przez Teatr IMKA i SHOT Gallery, jest wpływ twórczości Kahlo na szeroko pojęte zjawiska kulturowe i społeczne. Zostaną pokazane prace min. Agnieszki Sandomierz, Martyny Kliszewskiej, Bartosza Iwana, Pawła Zakrzewskiego a także fotografie, kostiumy oraz wydawnictwa i varia. Opiekę kuratorską nad wystawą objął Jakub Przebindowski.


Zielnik

Wystawa malarstwa
Martyny Kliszewskiej

Wystawa ZIELNIK to prezentacja najnowszych obrazów Martyny Kliszewskiej, malarki i aktorki, absolwentki Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie oraz Wydziału Malarstwa i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, której tematem jest natura. Artystka, w charakterystyczny dla siebie sposób, przetwarza roślinne motywy, tworząc złożone, pełne kolorystycznych i formalnych rozwiązań kompozycje. Tytułowy ZIELNIK odnosi się do tradycji tworzenia botanicznych kolekcji, które mają służyć bliższemu poznaniu roślin a także badaniu ich właściwości oraz gatunkowej ochrony. To także odwołanie się do zwyczaju budowania prywatnego zbioru, domowego atlasu - pamiętnika, w którym zasuszone kwiaty, trawy, zioła mieszają się ze wspomnieniami, tworząc swoisty zapis czasu i piękna flory.

Kliszewska poszerza ten kulturowy kontekst o własne doświadczenie. Objawione w jej obrazach organiczne kształty, sugerujące złożony i barwny świat natury, to subiektywna próba uchwycenia emocji, którymi malarka dzieli się z odbiorcą. Artystka nadaje im swój własny język. Odchodząc w stronę skrótu i przetworzenia zwraca się w kierunku abstrakcji organicznej, nie rezygnując z koloru, który pozostaje najważniejszym środkiem wyrazowym jej prac. Tak jak w poprzednich swoich obrazach- chociażby malarskim cyklu Carrara Gardens prezentowanym podczas indywidualnej wystawy w Londynie- tak i w obecnych pracach, składających się na wystawę ZIELNIK, malarka zaprasza nas do świata zmysłowej natury. Przedstawiona z subtelnością i charakterystyczną dla jej twórczości narracją, pełna sensualności flora, zachwyca swoim pięknem, skłaniając jednocześnie do refleksji na temat ulotności przyrody i przemijania ludzkiego życia.

Jakub Przebindowski
kurator wystawy
  • ZIELNIK
  • Malarstwo
  • GALERIA PROM KULTURY SASKA KĘPA, Warszawa
  • 09 kwietnia 2021 - 06 maja 2021
  • Wernisaż 15 kwietnia 2021 godz. 18.00
  • Finisaż 06 maja 2021 godz. 18.00

FINISAŻ
wystawy

Carrara Gardens

on-line

Shot Gallery oraz Galeria TA3 w Warszawie zapraszają na finisaż wystawy malarstwa Martyny Kliszewskiej Carrara Gardens. Finisaż odbędzie się online z udziałem malarki 26 czerwca 2020 o godz.18.00. Artystka opowie o swojej pracy i prezentowanych obrazach inspirowanych pięknem słynnego marmuru z Carrary.

Wystawa najnowszych obrazów Martyny Kliszewskiej to prezentacja prac z otwartego cyklu malarskiego inspirowanego marmurem Karraryjskim. Malarka w charakterystyczny dla siebie sposób po raz kolejny sięga po tematy związane z naturą. Odkrywając w kamieniu florystyczne motywy artystka przetwarza ich linie i kształty tworząc obrazy pełne sensualnego piękna. Uwypukla siłę natury, jej niepohamowaną dzikość i tajemnicę zamkniętą w kamieniu.

Wystawa przygotowana we współpracy z Galerią TA3.
Honorowy patronat
Włoski Instytut Kultury w Warszawie

Kuratorskie oprowadzanie po wystawie i spotkaniu z artystką online 14 czerwca 2020 roku w Galerii TA3 o godz. 12.00

  • CARRARA GARDENS
  • Malarstwo
  • Galeria TA3 ul. Tarczyńska 3, Warszawa
  • 09 czerwca 2020 - 27 czerwca 2020